Naukowcy lgną do Ponidzia

8.07 Naukowcy lgną do Ponidzia

Aż 38 grup studentów Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego bada obszar 200 kilometrów kwadratowych Ponidzia w okolicach Pińczowa.

Każda z grup ma wytyczony własny rejon o powierzchni 6 kilometrów kwadratowych, na którym zbiera wszystkie informacje o okolicach Pińczowa. Przedmiotem badań jest ukształtowanie powierzchni terenu, rodzaj gleb, woda, roślinność itd. Zebrany przez każdą z grup materiał trafia do zasobów dokumentacyjnych Uniwersytetu Warszawskiego i jest opracowywany naukowo. Uniwersytet prowadzi te badania od 45 lat, a duszą tego przedsięwzięcia jest dr Bogumił Wicik.

Cały ten dorobek będzie na stałe wyeksponowany w salach Samorządowego Ośrodka Dziedzictwa Kulturowego Ponidzia w Chrobrzu. Dwa dni temu na biurko starosty pińczowskiego Andrzeja Kozery dotarło oficjalne pismo dziekana Wydziału Geografii UW, profesora Andrzeja Richlinga w tej sprawie. – Ekspozycja naszych prac, w tym szczegółowych map, a także publikacji dokumentujących nasz dorobek stanowić będzie interesujące uzupełnienie wystawy w pałacu w Chrobrzu – pisze prof. Andrzej Richling.

We wtorek wnętrze pałacu Wielopolskich zwiedzała grupa naukowców z tego wydziału: dr Izabella Łęcka, dr Urszula Somorowska, dr Irena Tsermeges i dr Mikołaj Madurowicz, którzy opracują koncepcję stałej wystawy dokumentującej 45 – letni dorobek naukowy na temat okolic Pińczowa.

– Sale ekspozycyjne Wydziału Geografii UW sąsiadować będą z wystawą przygotowaną już przez Wydział Archeologii UW. Zarówno jedne, jak i drugie zbiory staną się częścią całej naszej oferty wystawienniczej, tak aby zwiedzający mieli jak najpełniejszy obraz zarówno dziejów, jak i aktualnego obrazu miejsca, które odwiedzają. Przede wszystkim jednak będziemy mieć wystawę znakomicie opracowaną pod względem merytorycznym, gdyż jej autorami będą najwybitniejsze autorytety naukowe – mówią Mirosława Nowak – kustosz SODKP oraz Adam Ochwanowski – szef referatu kultury Starostwa Powiatowego w Pińczowie, które w ubiegłym roku utworzyło tę placówkę.

Pałac Wielopolskich i Chroberz już stały się magnesem ściągającym turystów indywidualnych i wycieczki. Wnętrza pałacowe, w których Filip Bajon zrealizował wiele scen filmu „Przedwiośnie”, są dziś siedzibą stałych wystaw poświęconych: dziejom „Partyzanckiej Republiki Pińczowskiej”, dorobkowi literackiego twórców Ponidzia, a także wystawa malarstwa czy rękodzieła artystycznego.

Placówka czynna jest codziennie, z wyjątkiem poniedziałków i wtorków w godzinach 11-18. szczegóły pod nr tel. komórkowego 606 428 272

/”Słowo Ludu”, imi/